گوگل آنالیتیکس چیست و چه کاربردی دارد

گوگل آنالیتیکس چیست ؟

Google Analytics یک سرویس تجزیه و تحلیل وب است که توسط گوگل ارائه شده است و ترافیک وب سایت را ردیابی و گزارش می کند. گوگل این سرویس را در نوامبر 2005 پس از به دست آوردن Urchin راه اندازی کرد.

از سال 2019 ، Google Analytics پرکاربردترین سرویس تجزیه و تحلیل وب در اینترنت بود.Google Analytics توسط مرورگرها ، پسوندهای مرورگر و دیوارهای آتش قابل مسدود است.گوگل آنالیتیکس

Google Analytics برای ردیابی فعالیت وب سایت از قبیل مدت زمان جلسه ، صفحات در هر جلسه ، میزان گزاف گویی و غیره افرادی که از سایت استفاده می کنند ، به همراه اطلاعات منبع منبع ترافیک استفاده می شود. می توان آن را با Google Ads ادغام کرد ، که کاربران می توانند با ردیابی کیفیت صفحه فرود و تبدیل (اهداف) ، کمپین های آنلاین ایجاد و بررسی کنند. اهداف ممکن است شامل فروش ، تولید سرب ، مشاهده یک صفحه خاص یا بارگیری یک پرونده خاص باشد. رویکرد Google Analytics نشان دادن داده های سطح بالا ، از نوع داشبورد برای کاربر معمولی ، و داده های عمیق تر بیشتر به مجموعه گزارش ها است. تجزیه و تحلیل Google Analytics می تواند صفحات دارای عملکرد ضعیف را با تکنیکی مانند تجسم قیف ، مکان بازدید کنندگان (مراجعه کنندگان) ، مدت زمان ماندن در وب سایت و موقعیت جغرافیایی آنها ، شناسایی کند. همچنین ویژگی های پیشرفته تری از جمله تقسیم بندی بازدید کننده های سفارشی را ارائه می دهد. گزارش تجارت الکترونیکی Google Analytics می تواند فعالیت و عملکرد فروش را ردیابی کند. گزارشهای تجارت الکترونیکی معاملات ، درآمد و بسیاری از معیارهای مرتبط با تجارت را نشان می دهد.

Google analytics

در تاریخ 29 سپتامبر 2011 ، Google Analytics تجزیه و تحلیل Real Time را راه اندازی کرد و به کاربر این امکان را می دهد تا درباره بازدیدکنندگان در حال حاضر در سایت اطلاعاتی داشته باشد. یک کاربر می تواند 100 پروفایل سایت داشته باشد. هر پروفایل به طور کلی با یک وب سایت مطابقت دارد. این سایت محدود به سایتهایی است که کمتر از 5 میلیون بازدید صفحه در هر ماه دارند (تقریبا 2 بازدید صفحه در ثانیه) مگر اینکه سایت به یک تبلیغات Google Ads مرتبط باشد. گوگل آنالیتیکس شامل بهینه ساز وب سایت گوگل ، که به عنوان آزمایش های محتوای Google Analytics ارجاع شده است. تجزیه و تحلیل Cohort گوگل آنالیتیکس ‘به درک رفتار گروه های کاملی از کاربران جدا از جمعیت کاربر شما کمک می کند. این برای بازاریابان و تحلیلگران برای اجرای موفقیت آمیز استراتژی بازاریابی سودمند است.برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله google analytics چیست را مطالعه نمایید.

چرا گوگل آنالیتیکس ؟

با توجه به توضیحات داده شده در بالا شاهد آن هستیم که گوگل آنالیتیکس تحلیل های بسیاری و امکانات بسیاری را در اختیار ما قرار می دهد تا به وسیله ی آن بتوانیم وب سایت خود را از لحاظ جست و جو، دیده شدن در موتور جست و جوگر، تبلیغات و بسیاری مواردی که ما در کمتر ابزاری نظیر آن را شاهد هستیم. حال با توجه به این مورد ما فقط نیاز داریم که یاد بگیریم که با توجه به گزارشاتی که این ابزار در اختیار ما قرار می دهد، بهینه سازی سایت خود را انجام دهیم تا هر لحظه شاهد بهبود سئوی سایت خود باشیم. ضمن اینکه امروزه بیشتر جست و جوهای اینترنت توسط موتور جست و جوگ گوگل انجام می شود. پس طبیعی است ابزاری که توسط خود گوگل برای ما قرار داده شده است بهترین راه برای بهبود جست و جوی سایت ما می باشد.

آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس و سئو

طبیعی است که در توضیحاتی که پیش تر خواندید هر چقدر وب سایت ما از نظر گزارشات گوگل آنالیتیکس قوی تر باشد بهبود سئوی سایت نیز سریع تر اتفاق خواهد افتاد. زیرا تمامی موارد بهینه سازی سایت توسط این ابزار در حال رصد می باشد. حال متوجه می شویم که افرادی که از این طریق و داشتن دانش سئو و کار کردن با ابزارهایی مانند google analytics به کسب در آمدهای میلیونی مشغولند. بسیاری نیز با آموزش دادن این تکنولوژی سودهای بسیاری به دست می آورند.

گوگل آنالیتیکس

ابزار های مشابه گوگل آنالیتیکس

ابزارهای بسیاری مانند گوگل آنالیتیکس وجود دارند که در ادامه به معرفی چند ابزار خواهیم پرداخت :

  • Piwik

این ابزار که مانند گوگل آنالیتیکس می باشد بسیاری از گزارش ها را نیز به صورت دقیق ارائه می دهد ولی تنها موردی که بر روی این ابزار می باشد این است که گزارشات در آن مقداری پیچیده می باشند.

  • Kissmetrics

سایتی که مشاهده می نمایید از نظر بسیاری از مدیران سایت جایگزین مناسبی می باشد و امکان بررسی و گزارش گیری در سطوح مختلف را دارا می باشد.

  • Woopra

اگر از داشبورد سایر ابزارها خسته شده اید می توانید در این سایت تجربه ای متفاوت را رقم بزنید. از ویژگی های این ابزار بررسی دقیق افراد آنلاین می باشد.

برای سایر ابزارها فقط به نام آن بسنده کرده ایم :

SE Ranking

Chartbeat

Gauges

Mention

 

مطالعه کنید : گوگل ادز چیست ؟

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *